یک میلیون گونه جانوری و گیاهی در معرض نابودی است - ادپین

یک میلیون گونه جانوری و گیاهی در معرض نابودی استعلمی آموزشی,سازمان ملل,انقراض

تهران- ایرنا- بر اساس گزارش سازمان ملل، نابودی بی سابقه تنوع زیستی در سراسر جهان، تهدید جدیدی برای انسان محسوب می‌شود.

به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری یونایتدپرس، این گزارش توسط یک گروه بین‌المللی از محققان به رشته تحریر درآمده و پیش از انتشار به تایید پلتفرم سیاست علمی بین دولت ها در خصوص خدمات اکوسیستم و تنوع زیستی (IPBES) رسیده است.

بر اساس این گزارش، سرعت انقراض گونه‌های زمین در حال افزایش است. در حال حاضر بیش از نیم میلیون گونه، برای ادامه حیات در بلندمدت، زیستگاه کافی در اختیار ندارند و چندین هزار گونه در طول چند دهه آینده به کلی نابود خواهند شد. در این گزارش آمده است که حدود یک میلیون گونه جانوری و گیاهی با خطر انقراض مواجه هستند. علاوه بر این، 40 درصد از دوزیستان و مرجان‌ها به همراه 30 درصد از پستانداران دریایی به عنوان گونه‌های در معرض تهدید طبقه‌بندی شده‌اند.

به اعتقاد محققان، دلایل اصلی این پدیده نابودی جنگل‌ها، آلودگی، شکار و ماهیگیری بیش از اندازه است و انسان‌ها عامل اصلی انقراض این گونه‌ها محسوب می‌شوند.

این گزارش، هشداری را تکرار می‌کند که در بسیاری از تحقیقات مشابه اعلام شده است. شبکه درهم تنیده حیات در زمین در حال کوچک شدن و نابودی است. این وضعیت نتیجه مستقیم فعالیت‌های انسان است اما یک تهدید مستقیم و جدی برای انسان و حفظ سلامت تمام نقاط زمین محسوب می‌شود.

به اعتقاد نویسندگان این گزارش، با کاهش سرعت تغییرات آب و هوا و محافظت بهتر از زیستگاه‌ گونه‌های در معرض تهدید، می‌توان این وضعیت را بهبود بخشید.

علمی**9259**1485

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار